Το ακετυλοσαλικυλικό οξύ (ασπιρίνη) είναι ένα μη στεροειδές φάρμακο που έχει αντιφλεγμονώδεις, αναλγητικές και αντιπυρετικές ιδιότητες. Διατίθεται σε σχεδόν κάθε κιτ πρώτων βοηθειών. Λόγω της πολύπλοκης επίδρασής του στο σώμα, το ακετυλοσαλικυλικό οξύ χρησιμοποιείται συχνά για κρυολογήματα, καθώς και για πονοκεφάλους. Συνήθως παράγεται με την ονομασία Aspirin.
- Επιδράσεις της ασπιρίνης στα κρυολογήματα
- Γιατί η ασπιρίνη πρέπει να λαμβάνεται με προσοχή
- Ακετυλοσαλικυλικό οξύ για παιδιά
- Συμπτώματα σοβαρής ανάπτυξης αλλεργίας:
- Ασπιρίνη για κρυολογήματα κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης
- "Ασπιρίνη-Ωχ" ή κανονική ασπιρίνη
- Πώς να πάρετε κανονική ασπιρίνη
- Συμβατότητα της ασπιρίνης με άλλα φάρμακα
Επιδράσεις της ασπιρίνης στα κρυολογήματα
Το ακετυλοσαλικυλικό οξύ έχει έντονη αντιπυρετική δράση. Είναι σε θέση να αυξήσει την υψηλή θερμοκρασία του σώματος σε σύντομο χρονικό διάστημα. Ένα θετικό αποτέλεσμα επιτυγχάνεται λόγω του γεγονότος ότι τα σαλικυλικά που απαρτίζουν το φάρμακο επηρεάζουν το κέντρο θερμορύθμισης του σώματος και αυξάνουν την εφίδρωση. Η ανακούφιση συμβαίνει 5-10 λεπτά μετά την απορρόφηση του φαρμάκου στα έντερα.
Επιπλέον, το ακετυλοσαλικυλικό οξύ έχει ισχυρή αντιφλεγμονώδη δράση. Μειώνει τα συμπτώματα του κρυολογήματος, ανακουφίζει από τα ρίγη και τους πόνους των οστών και καταπραΰνει τους πονοκεφάλους. Επιπλέον, μετά τη λήψη ασπιρίνης, υπάρχει αύξηση της ιντερφερόνης στο αίμα, η οποία έχει θετική επίδραση στο ανοσοποιητικό σύστημα και την άμυνα του σώματος. Λόγω αυτής της ιδιότητας το ακετυλοσαλικυλικό οξύ συχνά περιλαμβάνεται στη σύνθετη θεραπεία διαφόρων ιογενών ασθενειών..
Γιατί η ασπιρίνη πρέπει να λαμβάνεται με προσοχή
Παρά την αποτελεσματικότητά του, το δημοφιλές φάρμακο μπορεί να προκαλέσει πολλές σοβαρές παρενέργειες. Οι γιατροί συνιστούν να αντιμετωπίζετε με προσοχή το ακετυλοσαλικυλικό οξύ και να μην το παίρνετε εκτός εάν είναι απολύτως απαραίτητο..
Η ασπιρίνη είναι επικίνδυνη για λήψη από το στόμα για έλκη στομάχου, καθώς μπορεί να προκαλέσει αιμορραγία και άνοιγμα του έλκους. Για τον ίδιο λόγο, δεν πρέπει να χορηγείται σε άτομα με γαστρίτιδα. Τα άτομα με υγιές στομάχι δεν πρέπει να παίρνουν ολόκληρο το χάπι, αλλά πρώτα το συνθλίβουν σε σκόνη. Πίνετε με άφθονο νερό. Αυτό ελαχιστοποιεί τις επιβλαβείς επιδράσεις του ακετυλοσαλικυλικού οξέος στη βλεννογόνο μεμβράνη των τοιχωμάτων του στομάχου.
Η ασπιρίνη μπορεί να προκαλέσει πνιγμό. Αυτό είναι ένα σπάνιο περιστατικό, αλλά τέτοιες περιπτώσεις είναι γνωστές. Ένα άτομο μπορεί να μην γνωρίζει καν την παρουσία μιας τέτοιας ασθένειας όπως το άσθμα ασπιρίνης - αυτή είναι μια ατομική δυσανεξία στο ακετυλοσαλικυλικό οξύ. Αφού το φάρμακο εισέλθει στην κυκλοφορία του αίματος, τα αιμοπετάλια αρχίζουν να παράγουν ουσίες που προκαλούν συμπτώματα σοβαρών αλλεργιών - πνιγμός, βήχας, πόνοι στο στήθος. Όσο υψηλότερη είναι η δόση του φαρμάκου, τόσο ισχυρότερη είναι η αλλεργική επίθεση..
Οι αλλεργίες μπορεί να μην είναι τόσο σοβαρές. Τα συμπτώματα είναι συχνά λιγότερο σοβαρά και περιορίζονται σε κνίδωση και φαγούρα στο σώμα. Εάν ο ασθενής έχει βρογχικό άσθμα, είναι δυνατή μια απότομη επιδείνωση της κατάστασης και η επιδείνωση της νόσου.
Το ακετυλοσαλικυλικό οξύ αραιώνει το αίμα, επομένως δεν συνιστάται για άτομα με διαταραχές πήξης. Μην συνδυάζετε το φάρμακο με άλλα μη στεροειδή φάρμακα.
Εάν είναι δυνατόν, είναι καλύτερο να χρησιμοποιήσετε άλλα φάρμακα για να μειώσετε τη θερμοκρασία, όπως η ιβουπροφαίνη, η νοουροφέν ή η παρακεταμόλη. Δεν προκαλούν τις παρενέργειες της ασπιρίνης και είναι λιγότερο επικίνδυνες για την υγεία..
Ακετυλοσαλικυλικό οξύ για παιδιά
Η ασπιρίνη αντενδείκνυται σε παιδιά κάτω των 12 ετών.!
Με την επίτευξη αυτής της ηλικίας, η λήψη του φαρμάκου είναι δυνατή μόνο μετά από άδεια του γιατρού. Μια εφάπαξ δόση δεν πρέπει να υπερβαίνει τα 250 mg, η ημερήσια δόση δεν πρέπει να υπερβαίνει τα 750 mg.
Η ανεξέλεγκτη πρόσληψη ακετυλοσαλικυλικού οξέος μπορεί να προκαλέσει σύνδρομο Reye σε ένα παιδί. Αυτή η κατάσταση χαρακτηρίζεται από την εκδήλωση σοβαρού πυρετού, ψυχικών διαταραχών και αυξήσεων στην ενδοκρανιακή πίεση. Μεταξύ άλλων, σοβαρή βλάβη στην υγεία του ήπατος, των νεφρών και των αναπνευστικών οργάνων..
Απαγορεύεται αυστηρά στα παιδιά να χορηγούν ασπιρίνη για ανεμοβλογιά, ιλαρά, γρίπη, έρπη και άλλες ιογενείς ασθένειες, καθώς μπορεί να εμφανιστεί σοβαρή αλλεργική αντίδραση. Σύμφωνα με στατιστικά στοιχεία, το 20% αυτών των περιπτώσεων είναι θανατηφόρα. Οίδημα του εγκεφάλου αναπτύσσεται, το συκώτι αρνείται, μερικές φορές έρχεται σε αναφυλακτικό σοκ.
Συμπτώματα σοβαρής ανάπτυξης αλλεργίας:
- έμετος, ναυτία
- αποπροσανατολισμός στο διάστημα ·
- ψυχικές επιθέσεις
- απώλεια συνείδησης;
- Ισχυρός πονοκέφαλος
- εμπύρετος ρίγη.
Συχνά, οι γιατροί δεν μπορούν να εξηγήσουν αμέσως την αιτία μιας σοβαρής κατάστασης έως ότου αποδειχθεί ότι την ημέρα πριν από το παιδί έλαβε ένα χάπι ασπιρίνης.
Προκειμένου να αποφευχθούν σοβαρές συνέπειες και πιθανές αλλεργικές αντιδράσεις, είναι καλύτερα για τα παιδιά να δίνουν ανάλογα ασπιρίνης σχεδιασμένα ειδικά για το σώμα του παιδιού και να μην προκαλούν παρενέργειες. Ως αντιπυρετικός παράγοντας, ένα παιδί μπορεί να λάβει Ibufen, Panadol, Efferalgan, Nurofen.
Ασπιρίνη για κρυολογήματα κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης
Τα παρασκευάσματα με υψηλή περιεκτικότητα σε ακετυλοσαλικυλικό οξύ αντενδείκνυται κατά την εγκυμοσύνη. Μπορούν να προκαλέσουν πολλές παρενέργειες, να επηρεάσουν αρνητικά την ανάπτυξη του εμβρύου και την υγεία της γυναίκας..
Κατά το πρώτο τρίμηνο, η λήψη ασπιρίνης αντενδείκνυται κατηγορηματικά, καθώς μπορεί να οδηγήσει σε αυθόρμητη άμβλωση ή να προκαλέσει σοβαρές δυσπλασίες στο αγέννητο μωρό. Κατά τη διάρκεια αυτής της περιόδου, για να μειώσετε τη θερμοκρασία για το κρύο, είναι καλύτερο να χρησιμοποιείτε λιγότερο επικίνδυνα φάρμακα, για παράδειγμα, την ίδια παρακεταμόλη.
Τους τελευταίους μήνες της εγκυμοσύνης, όταν τα κύρια όργανα του αγέννητου μωρού έχουν ήδη σχηματιστεί, το ακετυλοσαλικυλικό οξύ δεν θα προκαλέσει την ανάπτυξη ελαττωμάτων. Ωστόσο, ωστόσο, μπορεί να επηρεάσει αρνητικά τη γενική κατάσταση του εμβρύου και την πορεία της εγκυμοσύνης..
Όταν λαμβάνεται, είναι δυνατή η ανάπτυξη πνευμονικής υπέρτασης και, κατά συνέπεια, παραβίαση της ανταλλαγής αερίων στους πνεύμονες και της ροής του αίματος στα αγγεία του αγέννητου παιδιού. Σε μια γυναίκα, με τη σειρά του, μειώνεται η διέγερση της μήτρας, η οποία μπορεί να οδηγήσει σε παράταση του εμβρύου και προβλήματα κατά τον τοκετό.
Οι γιατροί συνιστούν την αποφυγή ασπιρίνης κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης. Και αν προκύψει μια τέτοια ανάγκη, τότε το κάνετε μόνο κατά το δεύτερο τρίμηνο και όχι περισσότερο από 1 δισκίο την ημέρα, υπό την προϋπόθεση ότι η γυναίκα δεν έχει ατομική δυσανεξία σε αυτό το φάρμακο.
"Ασπιρίνη-Ωχ" ή κανονική ασπιρίνη
Όταν χρησιμοποιείται σωστά, το ακετυλοσαλικυλικό οξύ δεν θα έχει αρνητική επίδραση στο σώμα, αλλά, αντίθετα, θα συμβάλει στη βελτίωση της ευεξίας με κρυολογήματα, την ανακούφιση από τον πυρετό και τους πόνους των αρθρώσεων..
Η αναβράζουσα ασπιρίνη είναι πολύ καλύτερα ανεκτή από τον οργανισμό. Δεν επηρεάζει το πεπτικό σύστημα τόσο καταστροφικά όσο τα κλασικά δισκία ασπιρίνης. Οι γιατροί συνιστούν τη λήψη του "Aspirin Oops" για κρυολογήματα.
Το δραστικό συστατικό αυτού του φαρμάκου είναι το ακετυλοσαλικυλικό οξύ, αλλά είναι μέσα σε μια ελαφριά, διαλυτή μορφή. Ένα δισκίο περιέχει 500 mg του κύριου δραστικού συστατικού. Η σύνθεση περιέχει επίσης βοηθητικές ουσίες, δηλαδή: κιτρικό οξύ, ασπαρτάμη, ποβιδόνη, όξινο ανθρακικό νάτριο και ανθρακικό, κιτρικό νάτριο. Το φάρμακο λαμβάνεται, προηγουμένως διαλυμένο σε νερό.
Για κρυολογήματα, συνιστάται η λήψη της ασπιρίνης Oopsa με ασκορβικό οξύ. Δεν θα βοηθήσει μόνο στην ανακούφιση του πυρετού και στην ομαλοποίηση της θερμοκρασίας του σώματος, αλλά και στην περαιτέρω ενίσχυση του ανοσοποιητικού συστήματος..
Πώς να πάρετε κανονική ασπιρίνη
Το ακετυλοσαλικυλικό οξύ με τη μορφή συνηθισμένων μη αναβράζοντων δισκίων ερεθίζει τη βλεννογόνο μεμβράνη των τοιχωμάτων του στομάχου, επομένως δεν πρέπει ποτέ να λαμβάνεται με άδειο στομάχι. Πριν από τη λήψη, είναι καλύτερο να αλέσετε το δισκίο σε σκόνη και να πίνετε άφθονο νερό.
Η δοσολογία πρέπει να τηρείται. Για ενήλικες, δεν πρέπει να υπερβαίνει τα 250-1000 mg ασπιρίνης κάθε φορά. Μπορείτε να πίνετε όχι περισσότερο από 3 g την ημέρα. Το διάστημα μεταξύ των δόσεων του φαρμάκου πρέπει να είναι τουλάχιστον 4 ώρες..
Σε υψηλές θερμοκρασίες, η ασπιρίνη λαμβάνεται μία φορά. Ενήλικες - 1 δισκίο, παιδιά άνω των 12 ετών - 0,5 δισκία. Το θεραπευτικό αποτέλεσμα εμφανίζεται 15-20 λεπτά μετά τη λήψη του φαρμάκου.
Το ακετυλοσαλικυλικό οξύ δεν συνταγογραφείται εάν υπάρχουν οι ακόλουθες αντενδείξεις:
- έλκος στομάχου ή δωδεκαδακτύλου.
- ατομική δυσανεξία
- έλλειψη βιταμίνης Κ στο σώμα.
- αιμοφιλία (κακή πήξη του αίματος)
- θρομβοπενία (χαμηλός αριθμός αιμοπεταλίων).
- γαλουχιά;
- 1ο και 3ο τρίμηνο της εγκυμοσύνης, προγεννητική περίοδος
- χρόνια ηπατική ή νεφρική νόσο.
Επίσης, η ασπιρίνη δεν πρέπει να λαμβάνεται για ιογενείς ασθένειες, συμπεριλαμβανομένης της γρίπης..
Συμβατότητα της ασπιρίνης με άλλα φάρμακα
Το ακετυλοσαλικυλικό οξύ δεν πρέπει να χρησιμοποιείται ή πρέπει να γίνεται μόνο υπό ιατρική επίβλεψη όταν χρησιμοποιείτε:
- άλλα φάρμακα από τη μη στεροειδή ομάδα ·
- ηπαρίνη;
- τικλοπεντίνα;
- φάρμακα που προάγουν τον διαχωρισμό του ουρικού οξέος.
Το ακετυλοσαλικυλικό οξύ μειώνει την αποτελεσματικότητα των διουρητικών όταν λαμβάνονται μαζί.
Η ασπιρίνη δεν πρέπει να χρησιμοποιείται σε συνδυασμό με μεθοτρεξάτη, εάν η δοσολογία του τελευταίου υπερβαίνει τα 15 mg την εβδομάδα, καθώς και με άλλα αραιωτικά αίματος.
Θα πρέπει να σταματήσετε αμέσως να παίρνετε ακετυλοσαλικυλικό οξύ και να συμβουλευτείτε έναν γιατρό εάν εμφανίσετε τα ακόλουθα συμπτώματα:
- εκδηλώσεις αλλεργιών στο δέρμα (κνίδωση, κνησμός)
- σπασμοί στους βρόγχους, βήχας
- αιμορραγία από τη μύτη, τα ούλα
- εμετός αναμεμιγμένος με αίμα
- γαστρεντερικές διαταραχές όπως διάρροια και λιπαντικό κοιλιακό άλγος.
Σε περίπτωση υπερβολικής δόσης φαρμάκου ή ανάπτυξης ανεπιθύμητων ενεργειών, πραγματοποιείται γαστρική πλύση και εγκαθίσταται επίσης ένα σταγονόμετρο.
Το ακετυλοσαλικυλικό οξύ είναι μια αποτελεσματική θεραπεία για τα κρυολογήματα. Βοηθά στη μείωση της θερμοκρασίας και στην ανακούφιση των πρώτων συμπτωμάτων της νόσου. Συνιστώνται αναβράζοντα δισκία διάλυσης καθώς είναι λιγότερο επιθετικά στη γαστρεντερική οδό και απορροφώνται πολύ καλύτερα.
Ακετυλοσαλικυλικό οξύ για κρυολογήματα - πώς να λαμβάνετε σωστά το ακετύλιο σε υψηλές θερμοκρασίες
Το ακετυλοσαλικυλικό οξύ ή η ασπιρίνη είναι ένα ιατρικό προϊόν που ανήκει στην ομάδα GMP. Χρησιμοποιείται για τη θεραπεία διαφόρων ασθενειών, συμπεριλαμβανομένου του κρυολογήματος. Το φάρμακο παράγεται με τη μορφή λευκών δισκίων, τα οποία μπορούν στη συνέχεια να χρησιμοποιηθούν για τη θεραπεία καρδιακών και αγγειακών παθήσεων.
Δράση του ακετυλοσαλικυλικού οξέος
Τα ενεργά συστατικά του ακετυλικού οξέος επηρεάζουν τους ιδρωτοποιούς αδένες, ως αποτέλεσμα των οποίων η εργασία τους γίνεται πιο έντονα. Η ακετυλοσαλικίλη έχει επίδραση στις φλεγμονώδεις εστίες, ως αποτέλεσμα της οποίας ο ασθενής αναρρώνει ταχύτερα. Επίσης, το φάρμακο αυξάνει την αντίσταση του οργανισμού στη διείσδυση παθογόνων μικροοργανισμών.
Και παρόλο που το ακετυλοσαλικυλικό οξύ είναι τόσο χρήσιμο, πρέπει να καταλάβετε ότι πρόκειται για φάρμακο, οπότε δεν μπορείτε να το πάρετε ανεξέλεγκτα. Η ασπιρίνη ερεθίζει τον γαστρικό βλεννογόνο, οπότε τα άτομα με έλκη θα πρέπει να εγκαταλείψουν την ασπιρίνη. Επίσης, η επίδραση του ακετυλοσαλικυλικού οξέος εκδηλώνεται με τη μορφή της ικανότητας συγκράτησης νερού στο σώμα.
Υπό την επίδραση της ασπιρίνης, η πήξη του αίματος μειώνεται, επομένως πρέπει να σταματήσετε να το παίρνετε 7 ημέρες πριν προγραμματιστεί μια επέμβαση ή μια επίσκεψη στον οδοντίατρο.
Τα παιδιά πρέπει να είναι ιδιαίτερα προσεκτικά να παίρνουν το φάρμακο. Εάν παίρνετε χάπια ανεξέλεγκτα, μπορείτε να προκαλέσετε μια ασθένεια που ονομάζεται σύνδρομο Reye. Χαρακτηρίζεται από πυρετώδη κατάσταση και ψυχικές διαταραχές. Σε μικρούς ασθενείς, η ενδοκρανιακή πίεση μπορεί να αυξηθεί, το ήπαρ, τα νεφρά και το αναπνευστικό σύστημα μπορεί να εξασθενηθούν. Το συνηθισμένο δισκίο ασπιρίνης μπορεί να επηρεάσει την ανάπτυξη όλων αυτών των προβλημάτων. Επομένως, δεν χρειάζεται να δώσετε το φάρμακο σε εφήβους και παιδιά, αλλά είναι καλύτερα να χρησιμοποιήσετε αποδεδειγμένα και ασφαλή αντιπυρετικά φάρμακα.
Είναι επίσης ανεπιθύμητο να χρησιμοποιείτε το ακετυλοσαλικυλικό οξύ ενώ μεταφέρετε ένα παιδί. Τα ενεργά συστατικά του φαρμάκου μπορεί να προκαλέσουν αποβολή και να επηρεάσουν αρνητικά την κατάσταση του παιδιού. Η ασπιρίνη οδηγεί επίσης στην ανάπτυξη της ροής του αίματος μέσω της μύτης. Εάν είστε αλλεργικοί στην ασπιρίνη, εμφανίζεται ένα μικρό εξάνθημα στο δέρμα. Σε σοβαρές περιπτώσεις, η λήψη ασπιρίνης μπορεί να προκαλέσει πρήξιμο και αναπνευστική ανακοπή.
Οι λόγοι για τους οποίους οι αιμορραγίες της μύτης αναφέρονται εδώ.
Σε ποιες περιπτώσεις συνταγογραφείται για κρυολόγημα
Η ασπιρίνη είναι ένα από τα πιο κοινά φάρμακα σε πολλά φαρμακεία της χώρας. Χρησιμοποιείται ως πανάκεια για πολλές παθολογίες. Η ασπιρίνη είναι εξαιρετική για την εξάλειψη πονόδοντων, πονοκεφάλων, ρίγη και καρδιακών προβλημάτων..
Σας προτείνουμε επίσης να διαβάσετε τις οδηγίες για τη χρήση κρύων χαπιών Kagocel σε αυτό το υλικό..
Η ιστορία της χρήσης του φαρμάκου χρονολογείται από την αρχαιότητα. Οι απόμακροι πρόγονοι χρησιμοποίησαν ένα βάμμα ή αφέψημα με βάση το παγωμένο φλοιό, το οποίο επέτρεψε να απαλλαγούμε από τη ζέστη και τον πόνο. Λίγο αργότερα, έμαθαν να λαμβάνουν σαλικυλικό οξύ από τον θάμνο της spirea. Η πρώτη ασπιρίνη σε δισκία παρήχθη από την Bayer στα τέλη του 19ου αιώνα..
Συνιστάται η λήψη ασπιρίνης για κρυολογήματα όταν:
- σοβαρός πόνος στο κεφάλι
- αυξημένη θερμοκρασία
- κρυάδα;
- γενική αδιαθεσία.
Επιπλέον, η λήψη ασπιρίνης συνιστάται με αυξημένη θρόμβωση και ανεπαρκή παροχή αίματος στον εγκέφαλο και την καρδιά. Εάν παίρνετε τακτικά το φάρμακο, μπορείτε να μειώσετε τον κίνδυνο καρδιακής προσβολής και επίσης το ακετυλοσαλικυλικό οξύ μειώνει τον κίνδυνο ανάπτυξης καταρράκτη..
Ποια χάπια για κρυολογήματα χωρίς πυρετό πρέπει πρώτα να χρησιμοποιηθούν, διαβάστε το άρθρο.
Θα είναι επίσης ενδιαφέρον να γνωρίζουμε τι μπορεί να ληφθεί ένα καλό αντιβιοτικό για τα κρυολογήματα για τα παιδιά: https://prolor.ru/g/detskoe-zdorove-g/antibiotiki-pri-prostude-dlya-detej.html
Πώς να θεραπεύσετε ένα κρυολόγημα σε ένα παιδί που είναι 1 έτους διαβάστε εδώ.
Οδηγίες χρήσης: πώς να το πάρετε σωστά
Είναι απαραίτητο να πάρετε την ασπιρίνη μετά τα γεύματα. Σε αυτήν την περίπτωση, θα πρέπει να πίνετε άφθονο υγρό. Αυτό μπορεί να είναι κανονικό φιλτραρισμένο νερό ή γάλα. Στη συνέχεια, μπορείτε να μειώσετε την αρνητική επίδραση της ασπιρίνης στον γαστρικό βλεννογόνο.
Εάν πάρετε το φάρμακο σε μορφή σκόνης, τότε θα πρέπει να διαλυθεί σε ένα ποτήρι ζεστό νερό. Όσον αφορά τη δοσολογία, υπολογίζεται λαμβάνοντας υπόψη την ηλικία και το βάρος του ασθενούς. Οι ενήλικες μπορούν να λαμβάνουν 1 δισκίο τη φορά, αλλά δεν πρέπει να υπάρχουν περισσότερα από 3 δισκία την ημέρα. Αλλά τα παιδιά ηλικίας 2-3 ετών λαμβάνουν 100 mg διαλύματος την ημέρα. Ασθενείς κάτω των 7 ετών - 200 mg ανά ημέρα. Αλλά για τα μεγαλύτερα παιδιά, η δοσολογία των ενηλίκων είναι τυπική..
Πώς να πάρετε δισκία Cycloferon για κρυολογήματα, διαβάστε αυτό το άρθρο.
Μέχρι σήμερα, η χρήση της ασπιρίνης στη θεραπεία του κρυολογήματος έχει ορισμένους περιορισμούς. Αυτό ισχύει ιδιαίτερα για παιδιά κάτω των 12 ετών. Το γεγονός είναι ότι όταν παίρνετε αυτό το φάρμακο, μπορεί να προκαλέσει την ανάπτυξη μιας σοβαρής παθολογικής διαδικασίας, το όνομα της οποίας είναι το σύνδρομο Reye. Προχωρά με την ανάπτυξη εγκεφαλοπάθειας, νεφρικής και ηπατικής βλάβης. Συχνά, μια τέτοια ασθένεια μπορεί να οδηγήσει στο θάνατο ενός παιδιού. Επομένως, προτού δώσετε στο μωρό την ασπιρίνη, φροντίστε να συμβουλευτείτε έναν ειδικό σχετικά με αυτό.
Πώς να πάρετε σωστά το Paracetomol για κρυολογήματα, ακολουθήστε τον σύνδεσμο.
Ο συνδυασμός λήψης ταυτόχρονα με παρακεταμόλη
Η ομάδα NPP περιλαμβάνει την ασπιρίνη και την παρακεταμόλη. Επηρεάζουν ενεργά τα συμπτώματα του κρυολογήματος και του SARS. Για αυτόν τον λόγο, χρησιμοποιούνται συχνότερα για τη θεραπεία αυτής της συγκεκριμένης μορφής της νόσου..
Βοηθάει η ασπιρίνη με τα κρυολογήματα, διαβάστε τον παρεχόμενο σύνδεσμο.
Η ασπιρίνη έχει αναλγητικό και αντιπυρετικό αποτέλεσμα, ανακουφίζει από τη φλεγμονή. Κάτω από τη δράση του ιερού, μειώνεται η ενεργός λειτουργία της υαλουρονιδάσης. Επιπλέον, τα τοιχώματα των αιμοφόρων αγγείων γίνονται ισχυρότερα και αναστέλλουν το σχηματισμό ΑΤΡ. Η ασπιρίνη επηρεάζει επίσης τον υποθάλαμο, η οποία οδηγεί σε μείωση της θερμοκρασίας. Το ακετυλοσαλικυλικό οξύ βρίσκεται σε πολλά αντιφλεγμονώδη φάρμακα.
Το Analgin παραμένει ένα άλλο κοινό φάρμακο της μη στεροειδούς ομάδας. Έχει τις ίδιες λειτουργίες όπως και για την ασπιρίνη. Επιπλέον, το νατριούχο ματαμιζόλη είναι ικανό να εμποδίσει τις παρορμήσεις του πόνου. Φυσικά, το αντιφλεγμονώδες αποτέλεσμα του Analgin είναι χαμηλότερο από αυτό της ασπιρίνης. Αλλά ταυτόχρονα δεν ερεθίζει το γαστρικό βλεννογόνο, αλλά είναι ακόμη πιο αποτελεσματικό στη μείωση του πυρετού.
Διαβάστε επίσης για το εάν είναι δυνατή η χρήση υπόθετων Viferon κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης.
Το τρίτο μη στεροειδές φάρμακο είναι η Παρακεταμόλη. Έχει ένα ήπιο αντιφλεγμονώδες αποτέλεσμα, αλλά λόγω της ταχείας απορρόφησής του, επηρεάζει ήπια το σώμα. Έχει αναλγητικό και αντιπυρετικό αποτέλεσμα, το οποίο αντιστοιχεί στις ιδιότητες της ασπιρίνης. Η παρακεταμόλη χρησιμοποιείται ενεργά στη σύνθεση συμπτωματικών φαρμάκων για γρίπη και κρυολογήματα.
Βίντεο: βοηθά η θερμοκρασία έναν ενήλικα και ένα παιδί
Αυτό το βίντεο θα σας πει πώς να πάρετε σωστά την ασπιρίνη.
Το ακετυλοσαλικυλικό οξύ είναι ένα αποτελεσματικό και ταυτόχρονα ευρέως χρησιμοποιούμενο φάρμακο στη θεραπεία διαφόρων ασθενειών, συμπεριλαμβανομένου του κοινού κρυολογήματος. Φυσικά, έχει πολλές αντενδείξεις και παρενέργειες, αλλά αν ληφθούν σωστά, μπορείτε να μάθετε ένα ισχυρό αντιφλεγμονώδες και αντιπυρετικό αποτέλεσμα. Και δεν πρέπει να πιστεύετε ότι η ασπιρίνη είναι ένα ακίνδυνο φάρμακο. Εάν το παίρνετε ανεξέλεγκτο, τότε είναι γεμάτο με σοβαρές επιπλοκές. Μπορεί επίσης να σας ενδιαφέρει πληροφορίες σχετικά με τον τρόπο σωστής λήψης του Amiksin Flu.
Ασπιρίνη για κρυολογήματα και γρίπη
Όλο το περιεχόμενο iLive ελέγχεται από ειδικούς ιατρούς για να διασφαλιστεί ότι είναι όσο το δυνατόν ακριβέστερο και πραγματικό.
Έχουμε αυστηρές οδηγίες για την επιλογή πηγών πληροφοριών και συνδέουμε μόνο με αξιόπιστους ιστότοπους, ακαδημαϊκά ερευνητικά ιδρύματα και, όπου είναι δυνατόν, αποδεδειγμένη ιατρική έρευνα. Λάβετε υπόψη ότι οι αριθμοί σε παρένθεση ([1], [2] κ.λπ.) είναι διαδραστικοί σύνδεσμοι για τέτοιες μελέτες.
Εάν πιστεύετε ότι οποιοδήποτε από τα περιεχόμενά μας είναι ανακριβές, ξεπερασμένο ή με άλλο τρόπο αμφισβητήσιμο, επιλέξτε το και πατήστε Ctrl + Enter.
- Ενεργά συστατικά
- Ενδείξεις χρήσης
- Φόρμα έκδοσης
- Φαρμακοδυναμική
- Φαρμακοκινητική
- Χρήση κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης
- Αντενδείξεις
- Παρενέργειες
- Τρόπος χορήγησης και δοσολογία
- Υπερβολική δόση
- Αλληλεπίδραση με άλλα φάρμακα
- Συνθήκες αποθήκευσης
- Διάρκεια ζωής
- Φαρμακολογική ομάδα
- φαρμακολογική επίδραση
Εκατομμύρια άνθρωποι πλήττονται από κρυολογήματα κάθε χρόνο. Τέτοια δυσάρεστα συμπτώματα όπως ρινική συμφόρηση, ρινική καταρροή, πονόλαιμος, πονοκέφαλος, πυρετός, ρίγη βάζουν τους ανθρώπους στο κρεβάτι και τους αναγκάζουν να λάβουν ορισμένα μέτρα για να απαλλαγούν γρήγορα από αυτές τις εκδηλώσεις της νόσου. Οι περισσότεροι από εμάς, ειδικά εκείνοι που δεν χρειάζονται άδεια ασθενείας, δεν βιάζονται να επισκεφτούν έναν γιατρό, αλλά ενεργούν σύμφωνα με την αρχή του «δικού του γιατρού», με την ασπιρίνη να είναι το πιο δημοφιλές φάρμακο. Και σε ολόκληρο τον κόσμο είναι το πιο πωλημένο φάρμακο. Είναι σωστό και είναι δυνατόν να πίνετε ασπιρίνη για κρυολογήματα και γρίπη?
Παρακεταμόλη, αναλίνη, ασπιρίνη για κρυολογήματα
Πριν χρησιμοποιήσετε αυτό ή αυτό το φάρμακο, πρέπει να κατανοήσετε τον μηχανισμό της δράσης του. Τα χαρακτηριστικά των φαρμάκων που ικανοποιούν τις εκδηλώσεις του κρυολογήματος πρέπει να περιέχουν τις ακόλουθες απαιτήσεις και να είναι:
- αντιφλεγμονώδες
- αντιπυρετικός;
- παυσίπονο.
Η παρακεταμόλη - το κύριο δραστικό συστατικό της, η ακεταμινοφαίνη, επηρεάζει τις διαδικασίες θερμορυθμίσεως και απαλά εξαλείφει τον πυρετό. Αυτό είναι ένα συμπτωματικό φάρμακο που δεν θεραπεύει, αλλά ανακουφίζει την κατάσταση του ασθενούς..
Analgin - στο ίδιο όνομα "απουσία πόνου" βρίσκεται το φάσμα της επιρροής του, αλλά αυτό δεν είναι το μόνο φαρμακολογικό αποτέλεσμα. Έχει επίσης αντιφλεγμονώδη και αντιπυρετικά αποτελέσματα..
Ασπιρίνη - έτσι μπορείτε να το πιείτε για κρύο; Για περισσότερο από έναν αιώνα, έχει χρησιμοποιηθεί για να μειώσει τον πόνο του ασθενούς κατά τη διάρκεια της ασθένειας. Αρχικά, η σαλικίνη απομονώθηκε από το φλοιό του δέντρου για θεραπεία, η οποία αργότερα έγινε η δραστική ουσία αυτού του συνθετικού παράγοντα..
Και τα τρία φάρμακα έχουν το δικαίωμα να χρησιμοποιηθούν για την εξάλειψη των δυσάρεστων συμπτωμάτων κρυολογήματος και γρίπης..
Ασπιρίνη για τη γρίπη: γιατί δεν μπορείτε να πιείτε, να ωφελήσετε ή να βλάψετε
Περιγραφή του φαρμάκου
Πολλοί άνθρωποι αναρωτιούνται εάν η ασπιρίνη μπορεί να ληφθεί για τη γρίπη. Στην πραγματικότητα, οι γιατροί λένε ότι είναι καλύτερο να χρησιμοποιείτε την ασπιρίνη για κρυολογήματα χωρίς πυρετό, γιατί τότε το φάρμακο δεν θα έχει τόσο επιβλαβείς επιπτώσεις στο σώμα. Διαφορετικά (εάν παίρνετε ασπιρίνη για κρυολόγημα με πυρετό), ένα άτομο μπορεί να εμφανίσει εξαιρετικά αρνητικές επιπλοκές.
Η ίδια η ασπιρίνη θεωρείται ένα μάλλον σοβαρό φάρμακο που όχι μόνο ανακουφίζει τη φλεγμονή και τον πόνο, αλλά βοηθά επίσης στην αύξηση της αγγειακής διαπερατότητας και της αραίωσης του αίματος.
Το πλεονέκτημα της λήψης ασπιρίνης για τη γρίπη είναι ότι αυτό το φάρμακο είναι πλούσιο σε χρήσιμη βιταμίνη C, η οποία μπορεί πολύ γρήγορα να ενισχύσει το ανοσοποιητικό σύστημα ενός άρρωστου με προοδευτική οξεία αναπνευστική νόσο..
Μετά τη λήψη, η ασπιρίνη με ARVI απορροφάται γρήγορα στο πεπτικό σύστημα και αρχίζει να ασκεί το θεραπευτικό της αποτέλεσμα. Με τη βοήθειά του, μπορείτε να εξαλείψετε τον πονοκέφαλο και τον μυϊκό πόνο, ο οποίος συμβαίνει συχνά με κρυολόγημα, μέσα σε λίγες ώρες, ανακουφίζοντας το πρήξιμο, το σχίσιμο, καθώς και μια οξεία φλεγμονώδη διαδικασία.
Είναι σημαντικό να γνωρίζετε ότι η λήψη ασπιρίνης για γρίπη και κρυολογήματα επιτρέπεται μόνο σε ακραίες περιπτώσεις, όταν ένα άτομο δεν έχει άλλα αντιπυρετικά ή ανακουφιστικά φάρμακα στο σπίτι. Επιπλέον, λόγω της υψηλής τοξικότητάς του, ο ασθενής πρέπει οπωσδήποτε να συμβουλευτεί έναν γιατρό προτού το χρησιμοποιήσει, επειδή η ασπιρίνη είναι ακριβώς αυτό το φάρμακο που, εάν ληφθεί λανθασμένα, μπορεί να κάνει περισσότερη βλάβη παρά καλό..
Φαρμακολογική δράση και ομάδα
Οι φαρμακολογικές μελέτες κατατάσσουν το ακετυλοσαλικυλικό οξύ ως μη στεροειδές αντιφλεγμονώδες φάρμακο. Η σύνθεση του φαρμάκου έχει:
- Το αντιφλεγμονώδες αποτέλεσμα του φαρμάκου οφείλεται στην επίδρασή του στις διεργασίες που συμβαίνουν στις εστίες της φλεγμονής..
- Το αντιπυρετικό αποτέλεσμα οφείλεται στην ισχυρή επίδραση του ακετυλοσαλικυλικού οξέος στο κέντρο της θερμορυθμίσεως του υποθαλάμου.
- Οι αναλγητικές ιδιότητες σχετίζονται με μια αποτελεσματική επίδραση στο κέντρο της ευαισθησίας του πόνου στο κεντρικό νευρικό σύστημα.
Το ακετυλοσαλικυλικό οξύ συνταγογραφείται για:
- Πονοκέφαλοι.
- Νευραλγία.
- Κρυολογήματα.
- Κρυάδα.
- Κακή παροχή αίματος στον εγκέφαλο και την καρδιά.
- Αυξημένη θρόμβωση.
Εάν χρησιμοποιείτε τακτικά την ασπιρίνη, τότε ο κίνδυνος καρδιακής προσβολής και καταρράκτη θα μειωθεί αισθητά..
Το ακετυλοσαλικυλικό οξύ σταματά την ενεργό δράση του ενζύμου κυκλοοξυγενάση, το οποίο ελέγχει τη σύνθεση της προσταγλανδίνης στο σώμα, το οποίο είναι υπεύθυνο για το σχηματισμό οιδήματος και υπεραλγησίας. Δεδομένου ότι δεν παράγονται προσταγλανδίνες, η σοβαρότητα της φλεγμονώδους διαδικασίας και η πυρετογόνος επίδραση στο κέντρο της θερμορύθμισης μειώνεται.
Διάφορες μορφές ακετυλοσαλικυλικού οξέος βοηθούν στη μείωση του κινδύνου εμφράγματος του μυοκαρδίου, είναι αποτελεσματικές στην πρωτογενή πρόληψη καρδιαγγειακών παθήσεων. Αρκετά μεγάλες δόσεις του φαρμάκου διεγείρουν την απέκκριση του ουρικού οξέος, αλλά ταυτόχρονα αυξάνουν τις πιθανότητες σοβαρής αιμορραγίας κατά τη διάρκεια της θεραπείας με αντιπηκτικά.
Το ακετυλοσαλικυλικό οξύ έχει σοβαρή φαρμακολογική δράση για τα κρυολογήματα, αλλά η χρήση του πρέπει να είναι υπό ιατρική παρακολούθηση.
υποκρίνομαι
Η γρίπη είναι μια επικίνδυνη λοίμωξη που μπορεί να οδηγήσει σε σοβαρές επιπλοκές. Στο πρώτο σημάδι της ασθένειας, θα πρέπει να περιορίσετε τη σωματική δραστηριότητα και να πάτε για ύπνο. Η ασθένεια δεν μπορεί να μεταφερθεί στα πόδια και η θεραπεία πρέπει να ξεκινήσει αμέσως. Με τη γρίπη, τα αντιβιοτικά είναι άχρηστα, πρέπει να πάρετε ειδικά αντιιικά φάρμακα.
Όχι πάντα η εμφάνιση δυσάρεστων συμπτωμάτων όπως πυρετός, ξηρή μύτη, πυρετός, υδαρή μάτια, πόνοι στο σώμα, καταρροή, υποδηλώνει τη γρίπη. Τέτοια σημεία μπορεί να είναι κοινά κρυολογήματα, τα οποία μπορούν να αντιμετωπιστούν με ασπιρίνη. Το φάρμακο ανήκει σε μη στεροειδή αντιφλεγμονώδη φάρμακα.
Η ασπιρίνη έχει τα ακόλουθα αποτελέσματα:
- Παυσίπονα;
- αντιπυρετικός;
- αντιφλεγμονώδες.
Κατά τη διάρκεια του κρυολογήματος, η ασπιρίνη είναι χρήσιμη διότι ανακουφίζει σημαντικά την κατάσταση του ασθενούς και βοηθά στη μείωση της εκδήλωσης δυσάρεστων συμπτωμάτων. Αυτό το φάρμακο δεν απαιτεί ιατρική συνταγή και μπορεί να αγοραστεί σε οποιοδήποτε φαρμακείο. Αλλά εάν ένας ασθενής διαγνωστεί με γρίπη, η ασπιρίνη δεν θα λειτουργήσει. Πριν ξεκινήσετε μια πορεία θεραπείας, θα πρέπει να συμβουλευτείτε έναν θεραπευτή. Ο γιατρός θα εξηγήσει γιατί δεν μπορείτε να πίνετε ασπιρίνη με τη γρίπη.
Αντιπυρετική επίδραση
Το ακετυλοσαλικυλικό οξύ έχει ισχυρή αντιπυρετική δράση. Σχεδόν κανένα φάρμακο από την ομάδα των μη στεροειδών αντιφλεγμονωδών φαρμάκων δεν μπορεί να συγκριθεί με αυτό ως προς την ισχύ της αντιπυρετικής δράσης του..
Ωστόσο, θα πρέπει να γνωρίζετε ότι με ιογενείς λοιμώξεις, που περιλαμβάνουν γρίπη, δεν είναι πάντα απαραίτητο να καταπολεμήσετε την υπερθερμία..
Με πυρετό 38-38,5 °, μια μεγάλη ποσότητα ενδογενούς ιντερφερόνης παράγεται στο σώμα, η οποία καταπολεμά τον αιτιολογικό παράγοντα της νόσου. Αλλά μόλις η θερμοκρασία υπό τη δράση του φαρμάκου ομαλοποιηθεί, η σύνθεση της ιντερφερόνης μειώνεται σημαντικά και η δραστικότητά της μειώνεται..
Ταυτόχρονα, το σώμα χάνει την ικανότητά του να αντιστέκεται στη μόλυνση και ο κίνδυνος επιπλοκών αυξάνεται..
Για ενήλικες ασθενείς, οι σύγχρονοι γιατροί δεν συνιστούν τη λήψη αντιπυρετικών φαρμάκων εάν το θερμόμετρο δεν έχει φτάσει τους 38,5 °. Και στα παιδιά, αυτός ο αριθμός κυμαίνεται μεταξύ 38,5-39 °.
Επιπλέον, το ακετυλοσαλικυλικό οξύ μειώνει τη θερμοκρασία του σώματος αρκετά έντονα κατά τη διάρκεια του πυρετού. Αυτό μπορεί να προκαλέσει βλάβη, αδυναμία σε ένα άρρωστο άτομο..
Όσον αφορά τη χρήση αυτού του φαρμάκου στην παιδιατρική, οι περιορισμοί στη χρήση του είναι ακόμη πιο αυστηροί..
Η βλάβη της ασπιρίνης με τη γρίπη
Η λήψη αντιπυρετικών φαρμάκων κατά τη διάρκεια της γρίπης πρέπει να αντιμετωπίζεται με προσοχή. Η ανεξέλεγκτη χρήση τέτοιων φαρμάκων μπορεί να προκαλέσει δυσάρεστες συνέπειες. Οι ειδικοί πιστεύουν ότι ειδικά η ασπιρίνη για τη γρίπη πρέπει να είναι ταμπού. Αυτό σημαίνει ότι εάν υποψιάζεστε μια τέτοια ασθένεια, ο γιατρός δεν θα συνταγογραφήσει ένα τέτοιο φάρμακο..
Για τη γρίπη, είναι καλύτερο να πάρετε:
- Παρακεταμόλη;
- Ιβουπροφαίνη.
Συνιστάται επίσης να παίρνετε αυτά τα φάρμακα σε δοσολογία. Όταν χρησιμοποιείτε σιρόπια, σκόνες και φαρμακευτικό τσάι, πρέπει να θυμάστε ότι συνήθως περιέχουν Paracetamol. Αυτό το γεγονός πρέπει να ληφθεί υπόψη για να μην υπερδοσολογία..
Τα άτομα που βρίσκονται σε κίνδυνο πρέπει να είναι ιδιαίτερα προσεκτικά:
- μελλοντικές μητέρες
- ασθενείς με καρδιαγγειακή παθολογία.
- άτομα με προβλήματα στους πνεύμονες
- ασθενείς μετά από πρόσφατη καρδιακή προσβολή ή εγκεφαλικό επεισόδιο.
- Μικρά παιδιά;
- ασθενείς με υπέρταση.
Σε αυτές τις κατηγορίες ανθρώπων συνιστάται να αποφεύγουν τη λήψη ασπιρίνης. Τα άτομα με παχυσαρκία και διαβήτη θα πρέπει επίσης να είναι επιφυλακτικά για τη γρίπη και ιδιαίτερα τις συνέπειές της. Δεν πρέπει επίσης να λαμβάνουν αυτό το φάρμακο..
Αν και η ασπιρίνη είναι αποτελεσματική σε περίπτωση υψηλού πυρετού και πυρετού, δεν πρέπει να βιαστείτε να το πάρετε. Συνιστάται να επισκεφθείτε πρώτα έναν θεραπευτή για να διαπιστώσετε τη σωστή διάγνωση. Εάν ο ασθενής έχει κρυολόγημα, ο ειδικός θα συστήσει αυτό το φάρμακο για να ανακουφίσει τον πυρετό. Για να αποφύγετε παρενέργειες, θα πρέπει να τηρείτε αυστηρά τη δόση και να ακολουθείτε τις οδηγίες του θεραπευτή. Εάν όχι, τότε θα σας ενημερώσει γιατί η ασπιρίνη δεν επιτρέπεται για γρίπη.
Ενδιαφέρον βίντεο
Φόρμα έκδοσης
Σε αντίθεση με τα περισσότερα από τα θεραπευτικά της, η ασπιρίνη έχει μόνο μία μορφή δοσολογίας - δισκία. Συσκευάζονται σε πλαστικά δοχεία ή κυψέλες των 10 τεμαχίων.
Είναι σημαντικό να σημειωθεί ότι απαγορεύεται η θεραπεία με αυτό το φάρμακο χωρίς την επίβλεψη γιατρού για περισσότερες από δύο συνεχόμενες ημέρες..
Ενδείξεις και αντενδείξεις
Σήμερα, το ακετυλοσαλικυλικό οξύ μπορεί να χρησιμοποιηθεί για κρυολογήματα χωρίς πυρετό, αλλά μόνο σύμφωνα με τις οδηγίες ενός θεραπευτή. Επίσης, πρόσθετες ενδείξεις για τη χρήση αυτού του φαρμάκου είναι:
- Συστηματικοί σοβαροί πονοκέφαλοι και ημικρανίες.
- Πόνος που προκαλείται από οξείες φλεγμονώδεις διαδικασίες στο σώμα.
- Οξείες φλεγμονώδεις ασθένειες του μυοσκελετικού συστήματος.
- Εμμηνορροϊκός επαναλαμβανόμενος πόνος στις γυναίκες.
- Σοβαρός πονόδοντος σε ενήλικες.
- Πόνος που μπορεί να συμβεί με κρυολόγημα, όπως πόνος στο αυτί και δυσφορία στο λαιμό.
- Αύξηση της θερμοκρασίας του σώματος με μολυσματικές ασθένειες σε ενήλικες.
Σε γενικές γραμμές, αυτό το φάρμακο θεωρείται κατά κάποιο τρόπο καθολικό αναλγητικό, αλλά πρέπει να ληφθεί υπόψη ότι σήμερα νέα φάρμακα εμφανίζονται συνεχώς στη φαρμακολογική αγορά που δεν έχουν τόσο επιβλαβείς επιπτώσεις στο σώμα και τα συστήματά του..
Δυστυχώς, δεν μπορούν όλοι να χρησιμοποιήσουν την ασπιρίνη για τη γρίπη, καθώς αυτό το φάρμακο έχει πολλές σημαντικές αντενδείξεις για χρήση, οι οποίες δεν μπορούν να παραβιαστούν ώστε να μην προκαλέσουν παρενέργειες.
Η ασπιρίνη χρησιμοποιείται συχνά για τη μείωση της θερμοκρασίας του σώματος σε μολυσματικές ασθένειες
Επομένως, η ασπιρίνη για ARVI και γρίπη δεν πρέπει να λαμβάνεται στις ακόλουθες περιπτώσεις:
- Η τάση ενός ατόμου για εσωτερική αιμορραγία, καθώς και η παρουσία προϋπάρχουσας εντερικής αιμορραγίας στο σώμα.
- Ατομική δυσανεξία από τον ασθενή στις δραστικές ουσίες αυτού του φαρμάκου, καθώς και υπερευαισθησία στα φάρμακα της ομάδας ΜΣΑΦ. Σε αυτήν την κατάσταση, συνιστάται στον ασθενή να συνταγογραφήσει ασφαλέστερα φάρμακα που μπορούν να εξαλείψουν τον υψηλό πυρετό και τον πόνο που συμβαίνουν συχνά με κρυολογήματα..
- Ταυτόχρονη θεραπεία με άλλα ισχυρά φάρμακα.
- Η παρουσία βρογχικού άσθματος στους ανθρώπους.
- Σοβαρές χρόνιες ασθένειες. Μεταξύ αυτών, είναι σημαντικό να σημειωθεί ο σακχαρώδης διαβήτης, ο οποίος κυριολεκτικά «χτυπά» όλα τα συστήματα στο ανθρώπινο σώμα. Σε αυτήν την κατάσταση, η λήψη φαρμάκων αντενδείκνυται κατηγορηματικά..
- Λόγω του πολύ υψηλού κινδύνου του συνδρόμου Reye, καθώς και της επιδείνωσης των συστημάτων του σώματος, η ασπιρίνη δεν χρησιμοποιείται για τη θεραπεία κρυολογήματος και γρίπης σε παιδιά κάτω των 15 ετών. Επομένως, είναι πολύ ασφαλέστερο να χρησιμοποιείτε παραδοσιακά αντιπυρετικά φάρμακα όπως η παρακεταμόλη, η ιβουπροφαίνη ή το Nurofen για την ανακούφιση του πυρετού και του πόνου σε παιδιά κάτω από αυτήν την ηλικία. Είναι καλά ανεκτές και σπάνια προκαλούν παρενέργειες..
- Με προσοχή και μόνο σύμφωνα με τις οδηγίες ενός γιατρού, αυτό το φάρμακο πρέπει να χρησιμοποιείται για άτομα που πάσχουν από χρόνια ηπατική και χρόνια νεφρική ανεπάρκεια..
- Οι ηλικιωμένοι ασθενείς πρέπει να χρησιμοποιούνται με προσοχή..
- Οξείες ασθένειες του πεπτικού συστήματος, καθώς και χρόνιες παθολογίες κατά την επιδείνωση. Είναι ιδιαίτερα επικίνδυνο να παίρνετε αυτό το φάρμακο για έλκη στομάχου..
- Η περίοδος μετά από πρόσφατα υποβληθεί σε πολύπλοκες επεμβάσεις στα αιμοφόρα αγγεία και την καρδιά.
Σε ποιες περιπτώσεις συνταγογραφείται για κρυολόγημα?
Η ασπιρίνη είναι ένα από τα πιο κοινά φάρμακα σε πολλά φαρμακεία της χώρας. Χρησιμοποιείται ως πανάκεια για πολλές παθολογίες. Η ασπιρίνη είναι εξαιρετική για την εξάλειψη πονόδοντων, πονοκεφάλων, ρίγη και καρδιακών προβλημάτων..
Η ιστορία της χρήσης του φαρμάκου χρονολογείται από την αρχαιότητα. Οι απόμακροι πρόγονοι χρησιμοποίησαν ένα βάμμα ή αφέψημα με βάση το παγωμένο φλοιό, το οποίο επέτρεψε να απαλλαγούμε από τη ζέστη και τον πόνο. Λίγο αργότερα, έμαθαν να λαμβάνουν σαλικυλικό οξύ από τον θάμνο της spirea. Η πρώτη ασπιρίνη σε δισκία παρήχθη από την Bayer στα τέλη του 19ου αιώνα..
Συνιστάται η λήψη ασπιρίνης για κρυολογήματα όταν:
- σοβαρός πόνος στο κεφάλι
- αυξημένη θερμοκρασία
- κρυάδα;
- γενική αδιαθεσία.
Επιπλέον, η λήψη ασπιρίνης συνιστάται με αυξημένη θρόμβωση και ανεπαρκή παροχή αίματος στον εγκέφαλο και την καρδιά. Εάν παίρνετε τακτικά το φάρμακο, μπορείτε να μειώσετε τον κίνδυνο καρδιακής προσβολής και επίσης το ακετυλοσαλικυλικό οξύ μειώνει τον κίνδυνο ανάπτυξης καταρράκτη..
Κίνδυνοι ασπιρίνης για κρυολογήματα
Μην ξεχνάτε ότι το ακετυλοσαλικυλικό οξύ είναι φάρμακο και δεν μπορεί να ληφθεί ανεξέλεγκτα.
Η ασπιρίνη έχει ερεθιστική επίδραση στην επένδυση του στομάχου, επομένως δεν πρέπει να λαμβάνεται για πεπτικό έλκος. Η μακροχρόνια χρήση του φαρμάκου μπορεί να προκαλέσει καρκίνο του στομάχου. Αυτό το φάρμακο έχει την ικανότητα να συγκρατεί νερό στο σώμα.
Η ασπιρίνη μειώνει την πήξη του αίματος, οπότε θα πρέπει να σταματήσετε να το παίρνετε τουλάχιστον μία εβδομάδα πριν από την προγραμματισμένη χειρουργική επέμβαση ή την επίσκεψη στον οδοντίατρο.
Τα παιδιά ανήκουν σε ειδική ομάδα κινδύνου. Σημειώνεται ότι η ανεξέλεγκτη πρόσληψη σαλικυλικού προκαλεί μια ασθένεια που ονομάζεται σύνδρομο Reye. Χαρακτηρίζεται από ακούσιες εμπύρετες καταστάσεις και ψυχικές διαταραχές. Στα παιδιά, η ενδοκρανιακή πίεση μπορεί να αυξηθεί. Επιπλέον, μπορεί να επηρεαστούν τα νεφρά και το ήπαρ και το αναπνευστικό σύστημα. Όλα αυτά τα προβλήματα μπορούν να προκληθούν ακόμη και από ένα συνηθισμένο δισκίο ασπιρίνης με ARVI. Γι 'αυτό οι γιατροί δεν συνιστούν τη χορήγηση ασπιρίνης σε παιδιά και εφήβους και την αντικατάστασή της με άλλα αντιπυρετικά φάρμακα..
Η πρόσληψη ασπιρίνης από έγκυες γυναίκες είναι επίσης ανεπιθύμητη. Το φάρμακο μπορεί να προκαλέσει αποβολή και να επηρεάσει την ανάπτυξη του εμβρύου. Επιπλέον, η ασπιρίνη προκαλεί PPH..
Οι πάσχοντες από αλλεργία αντιδρούν στην ασπιρίνη με εξανθήματα και κνίδωση. Σε σοβαρές περιπτώσεις, μπορεί να οδηγήσει σε πρήξιμο και αναπνευστική ανακοπή..
Οφελος
Υπάρχουν αρκετοί λόγοι για τους οποίους μπορεί να δικαιολογείται η λήψη ασπιρίνης χωρίς πυρετό και άλλα σημάδια κρυολογήματος ή γρίπης. Συνιστάται η χρήση του φαρμάκου στις ακόλουθες περιπτώσεις:
- Πονόδοντος. Μισό δισκίο τοποθετημένο στο ίδιο το δόντι θα ανακουφίσει τον πόνο.
- Πόνος στους μύες και τις αρθρώσεις. Η ασπιρίνη θα ανακουφίσει τα κρυολογήματα ή μετά από μια εξαντλητική άσκηση.
- Ημικρανία. Στην αρχή της επίθεσης, πάρτε 1 δισκίο για να ηρεμήσετε τον πονοκέφαλο..
- Πονόλαιμος. Η λήψη του φαρμάκου θα μειώσει τις δυσάρεστες εκδηλώσεις της νόσου.
- Ασθένειες του φλεβικού συστήματος. Το εργαλείο αραιώνει καλά το αίμα, επομένως συνιστάται για χρήση σε θρομβοφλεβίτιδα και κιρσούς.
- Κρίσιμες μέρες. Η κατανάλωση 1 δισκίου κατά τη διάρκεια της εμμήνου ρύσεως θα βοηθήσει στη μείωση του πόνου.
- Πρόληψη αγγειακής θρόμβωσης, εγκεφαλικού επεισοδίου και εμφράγματος του μυοκαρδίου. Το φάρμακο αποτρέπει την πάχυνση του αίματος.
- Ακμή. Ο καθαρισμός του προσώπου σας με ασπιρίνη μπορεί να σας βοηθήσει να απαλλαγείτε από την ακμή και να βελτιώσετε το χρώμα του δέρματος.
Τα κρυολογήματα και η γρίπη μπορούν να αντιμετωπιστούν με αυτό το φάρμακο, παρά τη διαθεσιμότητα και το χαμηλό κόστος του. Είναι σημαντικό να γνωρίζετε πώς να παίρνετε ασπιρίνη για κρυολογήματα και όχι υπερβολική δόση. Πριν τη χρησιμοποιήσετε, θα πρέπει να συμβουλευτείτε έναν γιατρό και να εξοικειωθείτε με τη λίστα των αντενδείξεων.
Τρόπος εφαρμογής
Αυτό το φάρμακο προορίζεται για στοματική χορήγηση. Είναι καλύτερο να το πιείτε μετά από ένα γεύμα..
Πριν πάρετε το χάπι, είναι καλύτερο να το διαλύσετε σε ένα ποτήρι νερό. Επομένως, είναι καλύτερα απορροφημένο και ταχύτερο να ενεργεί.
Η συνήθης ημερήσια δόση για ενήλικες με υψηλή θερμοκρασία είναι τρία δισκία την ημέρα. Η μέγιστη ημερήσια δόση είναι έως και έξι δισκία.
Εάν ένα άτομο πάσχει από χρόνια ηπατική ή νεφρική ανεπάρκεια ή είναι ηλικιωμένος, τότε ο θεράπων ιατρός πρέπει απαραίτητα να προσαρμόσει τη δοσολογία που έχει ληφθεί και να την επιλέξει για ένα συγκεκριμένο άτομο ξεχωριστά.
Η διάρκεια της θεραπείας με αυτό το φάρμακο δεν πρέπει να υπερβαίνει τις επτά συνεχόμενες ημέρες. Μετά από αυτό, συνιστάται στο άτομο να δει έναν γιατρό. Εάν είναι απαραίτητο, θα επιλέξει άλλο φάρμακο και θα παρατείνει τη θεραπεία.
Ασπιρίνη για παιδιά
Τι αντιπυρετικό είναι κατάλληλο για παιδιά με οξείες αναπνευστικές ιογενείς λοιμώξεις και γρίπη; Η ασπιρίνη δεν είναι φάρμακο εγκεκριμένο για χρήση σε παιδιά. Το ραντεβού του από την ηλικία των τριών είναι δυνατή μόνο για αυστηρούς ιατρικούς λόγους (παρουσία ρευματολογικών παθολογιών) και υπό την επίβλεψη ειδικών.
Επιπλέον, η ασπιρίνη δεν συνταγογραφείται σε παιδιά, ακόμη και αν υπάρχουν ενδείξεις για τη λήψη της, εάν υπάρχουν οι ακόλουθες ασθένειες:
- αυξημένη τάση για αιμορραγία.
- ελκώδεις και διαβρωτικές αλλοιώσεις του βλεννογόνου της πεπτικής οδού.
- γαστρίτιδα, γαστροδωδεδενίτιδα (οξεία στάδια).
- παθολογία των νεφρών, του ήπατος
- διαταραχές της φυσιολογικής πήξης του αίματος.
Η χρήση ακετυλοσαλικυλικού οξέος για παιδιά αντενδείκνυται αυστηρά κατά την ανάπτυξη γρίπης και άλλων ιογενών λοιμώξεων που επηρεάζουν το αναπνευστικό σύστημα. Μια τέτοια απαγόρευση σχετίζεται με αυξημένο κίνδυνο εμφάνισης της πιο επικίνδυνης κατάστασης - του συνδρόμου Reye.
Αυτή η ασθένεια χαρακτηρίζεται από τη σοβαρότητα της πορείας, τους υψηλούς κινδύνους θανάτου. Εμφανίζεται υπό την επίδραση φαρμάκων που περιέχουν ακετυλοσαλικυλικό οξύ όταν λαμβάνεται εάν ένα άτομο έχει ιογενείς παθολογίες όπως ερυθρά, ιλαρά, ανεμοβλογιά, γρίπη.
Το σύνδρομο Reye είναι μια παθολογία στην οποία εμφανίζεται τοξική βλάβη στον εγκέφαλο και το συκώτι ενός ατόμου, με άλλο τρόπο μια τέτοια ασθένεια ονομάζεται ηπατική εγκεφαλοπάθεια. Ταυτόχρονα, αναπτύσσεται λιπαρή διήθηση των ηπατικών κυττάρων, γεγονός που οδηγεί σε λειτουργική αποτυχία του έργου του. Από την πλευρά του εγκεφάλου, υπάρχει μεγάλη πιθανότητα εμφάνισης οιδήματος, το οποίο μπορεί να οδηγήσει σε σοβαρές μορφές εγκεφαλοπάθειας και θανάτου. Επομένως, η ασπιρίνη δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί για το ARVI..
Επομένως, για την καταπολέμηση των ιογενών παθολογιών στα παιδιά, χρησιμοποιούνται άλλα φάρμακα, για παράδειγμα, με βάση την παρακεταμόλη και την ιβουπροφαίνη. Αυτά τα φάρμακα ανήκουν στην ομάδα των μη στεροειδών αντιφλεγμονωδών ουσιών, δεν έχουν τυπικές αντενδείξεις για το ακετυλοσαλικυλικό οξύ.
Παρά το γεγονός ότι η μακροχρόνια χρήση τέτοιων φαρμάκων μπορεί επίσης να προκαλέσει τους κινδύνους ανάπτυξης γαστρικής ή εντερικής αιμορραγίας, δεν προκαλούν την εμφάνιση του συνδρόμου Reye.
Το σύνδρομο Reye
Το σύνδρομο Reye είναι μια εξαιρετικά σοβαρή και συχνά θανατηφόρα επιπλοκή της θεραπείας με φάρμακα που περιέχουν ακετυλοσαλικυλικό οξύ (ασπιρίνη και ανάλογα). Ωστόσο, αναπτύσσεται μόνο με ιογενή λοίμωξη - γρίπη, ανεμοβλογιά, ερυθρά, ιλαρά.
Γι 'αυτό απαγορεύεται η καταπολέμηση του πυρετού ενός παιδιού με ακετυλοσαλικυλικό οξύ, παρά τη δημοτικότητα αυτού του φαρμάκου στο παρελθόν..
Το σύνδρομο Reye επηρεάζει δύο ζωτικά όργανα - τον εγκέφαλο και το ήπαρ. Ονομάζεται επίσης λευκή ηπατική εγκεφαλοπάθεια..
Σε αυτήν την περίπτωση, η λιπώδης διήθηση σημειώνεται στο ήπαρ, το αποτέλεσμα της οποίας είναι η αποτυχία αυτού του οργάνου. Το εγκεφαλικό οίδημα αναπτύσσεται πολύ συχνά, οδηγώντας σε σοβαρή εγκεφαλοπάθεια και συχνά θάνατο.
Το σύνδρομο Reye μπορεί να υποψιαστεί από τα ακόλουθα συμπτώματα:
- Ξαφνική έναρξη 4-6 ημέρες μετά την έναρξη της ιογενούς νόσου.
- Ναυτία, αέναος εμετός.
- Υπνηλία.
- Σπασμοί.
- Αλλαγή στη διανοητική κατάσταση (διέγερση ή λήθαργος, ήπιος αποπροσανατολισμός, κόπωση, κώμα).
- Ηπατομεγαλία (διευρυμένο ήπαρ).
- Αυξημένα επίπεδα ηπατικών ενζύμων στο αίμα (AsAt, AlAt).
Δυστυχώς, πολλοί γονείς εξακολουθούν να μην γνωρίζουν γιατί η ασπιρίνη δεν πρέπει να χρησιμοποιείται για ιογενείς λοιμώξεις. Και η εξωχρηματιστηριακή πώληση αυτού του φαρμάκου, σε συνδυασμό με την αγάπη για αυτοθεραπεία, αυξάνει σημαντικά τον κίνδυνο του συνδρόμου Reye..
Η ασπιρίνη κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης και του θηλασμού
Πώς επηρεάζει η ασπιρίνη κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης και του θηλασμού το αναπτυσσόμενο έμβρυο και το θηλάζον μωρό; Το ακετυλοσαλικυλικό οξύ διαπερνά εύκολα τον φραγμό του πλακούντα, υπάρχει στο μητρικό γάλα.
Για το λόγο αυτό, απαγορεύεται αυστηρά η χρήση αυτού του φαρμάκου κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης και του θηλασμού..
Παρ 'όλα αυτά, οι ειδικοί είναι της γνώμης ότι μία μόνο χρήση του δισκίου ασπιρίνης κατά τη διάρκεια της ηπατίτιδας Β δεν συνεπάγεται παθολογική επίδραση στο μωρό. Όταν πρόκειται για μακροχρόνια, συστηματική χρήση αυτού του φαρμάκου, η γαλουχία πρέπει να διακόπτεται.
Η λήψη φαρμάκων κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης, του θηλασμού των παιδιών, απαιτεί προηγούμενη ιατρική συμβουλή.
Παρενέργεια
Εσφαλμένη δοσολογία, παραβίαση των συστάσεων του γιατρού σχετικά με τη χρήση αυτού του φαρμάκου, μπορεί να προκαλέσει την εμφάνιση δυσάρεστων αντιδράσεων από διαφορετικά συστήματα του ανθρώπινου σώματος.
Παρενέργειες από τη χρήση ασπιρίνης:
- όργανα του πεπτικού συστήματος: ναυτία, μετεωρισμός, επιδείνωση της πορείας των πεπτικών διεργασιών, ανάπτυξη δυσπεπτικών διαταραχών, επιδείνωση υφιστάμενων χρόνιων παθολογιών (έλκη, παγκρεατίτιδα, χολοκυστίτιδα), εμφάνιση καούρας, πρόκληση ανάπτυξης γαστρικής αιμορραγίας, ελκωτικές βλάβες των βλεννογόνων.
- ΚΝΣ: πονοκέφαλοι, ζάλη, εμβοές, μειωμένη συγκέντρωση, αυξημένη ταχύτητα αντίδρασης.
- κυκλοφορικό σύστημα: υψηλή πιθανότητα εμφάνισης εσωτερικής αιμορραγίας.
- ουροποιητικό σύστημα: ανάπτυξη οξείας νεφρικής ανεπάρκειας, διαταραχή της νεφρικής λειτουργίας, τα ίδια σημεία μπορούν να παρατηρηθούν από το ήπαρ.
Η παραβίαση των δοσολογικών αγωγών του φαρμάκου μπορεί να αυξήσει την πιθανότητα τέτοιων αντιδράσεων. Για να αποφύγετε μια τέτοια εξέλιξη γεγονότων, δεν πρέπει να παίρνετε την ασπιρίνη κατά την κρίση σας. Εάν είναι απαραίτητο να υποβληθείτε σε φαρμακευτική αγωγή χρησιμοποιώντας ακετυλοσαλικυλικό οξύ, πρέπει να ακολουθήσετε προσεκτικά τις ιατρικές συστάσεις και να μην υπερβαίνετε τις δόσεις που υποδεικνύει ο γιατρός και επίσης να μην αυξήσετε τη διάρκεια του φαρμάκου..
Ειδικές Οδηγίες
Για να είναι επιτυχής η θεραπεία της γρίπης με την ασπιρίνη και να αποφέρει τα αναμενόμενα οφέλη, θα πρέπει να γνωρίζετε τα ακόλουθα:
- Δεν πρέπει να παίρνετε το φάρμακο εάν έχετε αλλεργική αντίδραση, καθώς μπορεί να το επιδεινώσει.
- Απαγορεύεται ο συνδυασμός λήψης αυτού του φαρμάκου με άλλα ισχυρά φάρμακα χωρίς ιατρική συνταγή..
- Για να μειώσετε την πιθανότητα εμφάνισης ανεπιθύμητων ενεργειών, δεν χρειάζεται να υπερβαίνετε ανεξάρτητα τη δόση του φαρμάκου..
- Κατά τη διεξαγωγή της θεραπείας, είναι σημαντικό να κάνετε τακτικά κλινικές εξετάσεις αίματος, καθώς και ανάλυση των περιττωμάτων για απόκρυφο αίμα. Κατά την πρώτη επιδείνωση, η θεραπεία πρέπει να διακοπεί αμέσως..
- Το φάρμακο μπορεί να αυξήσει την τάση για αιμορραγία. Αυτό πρέπει να ληφθεί υπόψη κατά τη διάρκεια αυτής της θεραπείας, εάν ένα άτομο πρόκειται να κάνει χειρουργική επέμβαση, βγάλτε ένα δόντι κ.λπ..
- Η δραστική ουσία του φαρμάκου μπορεί να μειώσει την απέκκριση του ουρικού οξέος. Αυτό, με τη σειρά του, μπορεί να προκαλέσει επιδείνωση της ουρικής αρθρίτιδας σε έναν ασθενή..
- Μην συνδυάζετε τη λήψη αυτού του φαρμάκου με αλκοολούχα ποτά, καθώς αυτό μπορεί να προκαλέσει εσωτερική αιμορραγία και επίσης να επηρεάσει τη λειτουργία του ήπατος..
- Ο θεραπευτής θα πρέπει πάντα να παρακολουθεί ολόκληρη την πορεία της θεραπείας.
- Σε περίπτωση που το φάρμακο δεν βοηθήσει στην εξάλειψη της υψηλής θερμοκρασίας, τότε είναι ακόμα αδύνατο να υπερβείτε τη δόση..
Μην συνδυάζετε τη χρήση του φαρμάκου με αλκοολούχα ποτά
Πιθανές επιπλοκές και υπερδοσολογία
Δεδομένου ότι το ακετυλοσαλικυλικό οξύ είναι φάρμακο, υπάρχει πιθανότητα επιπλοκών από τη λήψη και την υπερδοσολογία:
- Η ασπιρίνη έχει ερεθιστική επίδραση στο γαστρεντερικό σωλήνα, επομένως μπορεί να προκαλέσει νόσο του πεπτικού έλκους, σε σπάνιες περιπτώσεις, καρκίνο του στομάχου.
- Μειώνει την πήξη του αίματος.
- Οι πάσχοντες από αλλεργίες αναπτύσσουν ένα χαρακτηριστικό εξάνθημα.
- Αιμορραγία στο στομάχι.
- Ναυτία, έμετος.
- Αναιμία.
- Νεφρική και ηπατική δυσλειτουργία.
Πρέπει να θυμόμαστε ότι η ασπιρίνη και η παρακεταμόλη αντενδείκνυται σε έγκυες γυναίκες και παιδιά κάτω των 14 ετών..
Αλληλεπιδράσεις με άλλα φάρμακα
Διακρίνονται τα ακόλουθα χαρακτηριστικά της θεραπευτικής αλληλεπίδρασης της ασπιρίνης με άλλα φάρμακα:
- Το φάρμακο ενισχύει τη θεραπευτική δράση άλλων αντιφλεγμονωδών φαρμάκων.
- Η ασπιρίνη αυξάνει την τοξικότητα όταν συνδυάζεται με ηπαρίνη και αναλγητικά.
- Όταν συνδυάζεται με διουρητικά, η ασπιρίνη μειώνει την επίδρασή τους.
Ο συνδυασμός λήψης ταυτόχρονα με παρακεταμόλη
Η ομάδα NPP περιλαμβάνει την ασπιρίνη και την παρακεταμόλη. Επηρεάζουν ενεργά τα συμπτώματα του κρυολογήματος και του SARS. Για αυτόν τον λόγο, χρησιμοποιούνται συχνότερα για τη θεραπεία αυτής της συγκεκριμένης μορφής της νόσου..
Η ασπιρίνη έχει αναλγητικό και αντιπυρετικό αποτέλεσμα, ανακουφίζει από τη φλεγμονή. Κάτω από τη δράση του ιερού, μειώνεται η ενεργός λειτουργία της υαλουρονιδάσης. Επιπλέον, τα τοιχώματα των αιμοφόρων αγγείων γίνονται ισχυρότερα και αναστέλλουν το σχηματισμό ΑΤΡ. Η ασπιρίνη επηρεάζει επίσης τον υποθάλαμο, η οποία οδηγεί σε μείωση της θερμοκρασίας. Το ακετυλοσαλικυλικό οξύ βρίσκεται σε πολλά αντιφλεγμονώδη φάρμακα.
Το Analgin παραμένει ένα άλλο κοινό φάρμακο της μη στεροειδούς ομάδας. Έχει τις ίδιες λειτουργίες όπως και για την ασπιρίνη. Επιπλέον, το νατριούχο ματαμιζόλη είναι ικανό να εμποδίσει τις παρορμήσεις του πόνου. Φυσικά, το αντιφλεγμονώδες αποτέλεσμα του Analgin είναι χαμηλότερο από αυτό της ασπιρίνης. Αλλά ταυτόχρονα δεν ερεθίζει το γαστρικό βλεννογόνο, αλλά είναι ακόμη πιο αποτελεσματικό στη μείωση του πυρετού.
Το τρίτο μη στεροειδές φάρμακο είναι η Παρακεταμόλη. Έχει ένα ήπιο αντιφλεγμονώδες αποτέλεσμα, αλλά λόγω της ταχείας απορρόφησής του, επηρεάζει ήπια το σώμα. Έχει αναλγητικό και αντιπυρετικό αποτέλεσμα, το οποίο αντιστοιχεί στις ιδιότητες της ασπιρίνης. Η παρακεταμόλη χρησιμοποιείται ενεργά στη σύνθεση συμπτωματικών φαρμάκων για γρίπη και κρυολογήματα.
Πού μπορώ να αγοράσω?
Η ασπιρίνη χρησιμοποιείται ως παράγοντας που έχει καθήκον να αραιώνει το αίμα σε υψηλή αρτηριακή πίεση, για πονοκεφάλους και κατά του πυρετού. Διαθέτει χαμηλό κόστος, μεγάλη διάρκεια ζωής και υψηλή απόδοση. Οι περιπτώσεις υπερδοσολογίας με ασπιρίνη είναι εξαιρετικά σπάνιες. Αυτό το φάρμακο διανέμεται ελεύθερα σε όλη τη Ρωσική Ομοσπονδία χωρίς ιατρική συνταγή..
Η γνώμη των γιατρών
Για να κατανοήσουμε καλύτερα εάν είναι δυνατόν να πίνετε ασπιρίνη με γρίπη, ακολουθούν οι απόψεις των ειδικών:
- Ανατόλι «Ως θεραπευτής, δεν συνιστώ να παίρνω ασπιρίνη για κρυολογήματα, γιατί σήμερα παράγονται περισσότερα από δώδεκα αποτελεσματικά αντιπυρετικά φάρμακα, τα οποία θα είναι ασφαλέστερα για τον ασθενή και την υγεία του. Αυτός είναι ο λόγος για τον οποίο όταν εμφανίζονται τα πρώτα σημάδια της ARVI ή της γρίπης, είναι προτιμότερο να λαμβάνετε Paracetamol ή Nimesil ".
- Βικτώρια «Κανείς δεν απαγορεύει τη λήψη ασπιρίνης για κρυολογήματα, αλλά αυτό πρέπει να γίνει πολύ προσεκτικά. Από τη δική μου εμπειρία, θα πω ότι είναι καλύτερο να παίρνω αυτό το φάρμακο για τη γρίπη, η οποία δεν συνοδεύεται από πυρετό. Σε γενικές γραμμές, είναι απαραίτητο να σταματήσετε την επιλογή σας σε αυτό το συγκεκριμένο φάρμακο ως έσχατη λύση. Αυτό ισχύει ιδιαίτερα για τη θεραπεία παιδιών ".
- Daria «Για πολλά χρόνια σε πολλές χώρες του κόσμου απαγορεύεται η λήψη ασπιρίνης, καθώς, όπως κανένας άλλος, δεν επηρεάζει τη λειτουργία του πεπτικού συστήματος και αντανακλά εξαιρετικά αρνητικά την κατάσταση του γαστρικού βλεννογόνου. Για αυτόν τον λόγο, πιστεύω ότι η λήψη ασπιρίνης για τη γρίπη είναι πολύ καλύτερη από την καλύτερη επιλογή, γιατί σήμερα, με τη βοήθεια ενός θεραπευτή, μπορείτε να επιλέξετε πιο αποτελεσματικά φάρμακα ".
Εναλλακτική λύση
Εάν μιλάμε για αντιπυρετικά φάρμακα, τότε τα ακόλουθα φάρμακα είναι μια εναλλακτική λύση για την ασπιρίνη:
- παρακεταμόλη (Panadol, Efferalgan);
- ιβουπροφαίνη (Nurofen).
Δεδομένου ότι αυτά τα φάρμακα ανήκουν στην κατηγορία των μη στεροειδών αντιφλεγμονωδών φαρμάκων, έχουν επίσης τα μειονεκτήματα του ακετυλοσαλικυλικού οξέος. Η μακροχρόνια θεραπεία μπορεί να προκαλέσει σχηματισμό ελκών στο γαστρεντερικό σωλήνα ή να επηρεάσει τη λειτουργία των νεφρών, να αυξήσει τον κίνδυνο αιμορραγίας. Ωστόσο, ούτε η παρακεταμόλη ούτε η ιβουπροφαίνη οδηγούν στην ανάπτυξη του συνδρόμου Reye..
Σχετικά πρόσφατα, η νιμεσουλίδη (Nimesil) ήταν από τα δημοφιλή και ισχυρά αντιπυρετικά. Ωστόσο, η χρήση του στην παιδιατρική πρακτική είναι προς το παρόν περιορισμένη λόγω των τοξικών παρενεργειών..
Αν και η παλαιότερη ασπιρίνη ήταν το αγαπημένο φάρμακο θεραπευτών και παιδίατρων, σήμερα οι γιατροί έχουν αναθεωρήσει τις θέσεις τους και δεν προτείνουν αυτό το φάρμακο για γρίπη και ιογενείς λοιμώξεις..
Η ασπιρίνη για τη γρίπη είναι ένα φάρμακο που πρέπει να αποφεύγεται για διάφορους λόγους. Η ασπιρίνη είναι ένα φάρμακο που έχει αναλγητικά, αντιπυρετικά και ελαφρά αντιφλεγμονώδη αποτελέσματα. Ακόμα και πριν από 10-15 χρόνια, αυτό το φάρμακο χρησιμοποιήθηκε ενεργά από άτομα διαφορετικών ηλικιών για να απαλλαγούμε από πονοκεφάλους, μυς, αρθρώσεις και άλλους πόνους, για να μειώσει τις αυξημένες μετρήσεις θερμομέτρων μετά από μόλυνση με ιογενείς λοιμώξεις. Μέχρι σήμερα, η βλάβη από αυτό το φάρμακο έχει αποδειχθεί, επομένως η χρήση του είναι πολύ περιορισμένη..